2018 Summer Intensive Class Schedule
Monday 6/11
Tuesday  6/12
Wednesday  6/13
Thursday 6/14
Friday 6/15
Saturday  6/16
10:00
Meeting
All
9:30-11:00
Ballet (1)
de Bouteiller
9:30-11:00
Contemporary (1)
Rodriguez
9:30-11:00
Ballet (1)
de Bouteiller
9:30-11:00
Contemporary (1)
Carter
9:30-11:00
Ballet Master Class
Southerland
10:30-12:00
Ballet Placement
de Bouteiller
9:30-11:00
Ballet (2)
Schnell
9:30-11:00
Contemporary (2)
Smith
9:30-11:00
Ballet (2)
Schnell
9:30-11:00
Contemporary (2)
Rodriguez
11:15-12:45
Contemp. Master Class
Eppink
  11:00-12:00
Pointe (1)
de Bouteiller
11:00-12:00
Jazz (1)
Carter
11:00-12:00
Pointe (1)
Schnell
11:00-12:00
Improv (1 & 2)
Rodriguez
 
1:00-2:30
Contemp. Placement
Rodriguez
11:00-12:00
Pointe (2)
Schnell
11:00-12:00
Jazz (2)
Schnell
11:00-12:00
Pointe (2)
de Bouteiller
   
2:30-3:30
Pointe Shoe Consult
SC, MC, AS
12:00-1:00
Lunch
12:00-1:00
Lunch
12:00-1:00
Lunch
12:00-1:00
Lunch
All Men's Classes and
Variations will be
posted that day...
2:30-3:30
Dance Conditioning
Rodriguez
1:00-2:30
Contemporary (1)
Smith
1:00-2:30
Ballet (1)
Schnell
1:00-2:30
Contemporary (1)
Rodriguez
1:00-2:30
Ballet (1)
Schnell
 
3:30-4:30
Rehearsal
Carter
1:00-2:30
Contemporary (2)
Rodriguez
1:00-2:30
Ballet (2)
de Bouteiller
1:00-2:30
Contemporary (2)
Smith
1:00-2:30
Ballet (2)
Chowning
 
4:30-5:15
Lecture
Rodriguez
2:30-3:30
Jazz (2)
Smith
2:30-3:30
Variations (1)
de Bouteiller
2:30-3:30
Repertoire (1)
Rodriguez
2:30-3:30
Variations (1 & 2)
Schnell
 
  2:30-3:30
Jazz (1)
Schnell
2:30-3:30
Variations (2)
Schnell
2:30-3:30
Repertoire (2)
Smith
   
  3:30-4:30
Repertoire
de Bouteiller
3:30-4:30
Rehearsal
Carter
3:30-4:30
Rehearsal
Carter
3:30-4:30
Rehearsal
Carr/Smith
 
  4:30-5:15
Lecture
de Bouteiller
4:30-5:15
Lecture
Smith
4:30-5:15
Lecture
TBA
4:30-5:15
Lecture
Carr/Smith
 
Monday  6/18
Tuesday 6/19
Wednesday  6/20
Thursday 6/21
Friday  6/22
9:30-11:00
Ballet (1)
Carter
9:30-11:00
Contemporary (1)
Geibel
9:30-11:00
Ballet (1)
Rodriguez
9:30-11:00
Dance Wkshp. Part 2
Dodge
9:30-10:45
Ballet (All)
Carter
9:30-11:00
Ballet (2)
Schnell
9:30-11:00
Contemporary (2)
Rodriguez
9:30-11:00
Ballet (2)
Schnell
11:00-12:00
Contemporary (2)
Dodge
 
11:00-12:00
Pointe (All)
Rodriguez
11:00-12:00
Jazz (All)
Geibel
11:00-12:00
Pointe (All)
Rodriguez
11:00-12:00
Ballet Wkshp.(1)
Carter
10:45-12:00
Contemporary (All)
Rodriguez
         
12:00-1:00
Lunch
12:00-1:00
Lunch
12:00-1:00
Lunch
12:00-1:00
Lunch
12:00-1:00
Lunch
1:00-2:30
Contemporary (1)
Rodriguez
1:00-2:30
Ballet (1)
Chowning
1:00-3:30
Modern Dance Wkshp.
Dodge
1:00-2:30
Contemporary (1)
Dodge
1:00-2:30
Demo Rehearsal
Carter
1:00-2:30
Contemporary (2)
Geibel
1:00-2:30
Ballet (2)
Schnell
  1:00-2:30
Ballet (2)
Schnell
3:00
Showcase Performance
2:30-3:30
Jazz (All)
Schnell
2:30-3:30
Variations (All)
Schnell
  2:30-3:30
Improv (All)
Dodge
 
3:30-4:30
Rehearsal
Carter
3:30-4:30
Rehearsal
Carter
3:30-4:30
Rehearsal
Carter
3:30-4:30
Rehearsal
Carter
 
4:30-5:15
Lecture
TBA
4:30-5:15
Lecture
Schnell
4:30-5:15
Lecture
Dodge
4:305:15
Lecture
Reilly
 
Monday
Tuesday  
Wednesday  
Thursday  
Friday  
         
         
         
         
Monday
Tuesday  
Wednesday  
Thursday  
Friday